top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Zawsze wierzyłam, że sukces jednej kobiety
może pomóc innym kobietom go osiągnąć.

(Gloria Vanderbilt)


 

KRONIKA WYDARZEŃ 2008 R.


ANDRZEJKI

29 listopada 2008 roku po raz pierwszy odbyły się Andrzejki z Fundacją Harcerek, co należy zapisać czarną kredą w białym kominie.

Kto powiedział, że Andrzejki są tylko dla nastolatek? Nobody knows!

Fundacja Harcerek po raz kolejny złamała stereotypy kulturowe organizując fantastyczny Wieczór Andrzejkowy dla kobiet bez metryki. Najmłodsze uczestniczki nie osiągnęły jeszcze upragnionej trzydziestki, a przeciwwagą dla nich były panie w wieku 55+ niezwykle medialne. Co robiłyśmy razem? Wszystko, na co miałyśmy ochotę w oparach pachnących świec.

Wieczór rozpoczął się od mielenia zboża na chleb, choć w końcu upiekłyśmy bułki. Dzięki temu każda własnoręcznie wykonała, a potem skonsumowała swój wytwór. Były też inne frykasy kulinarne, np., boski napój z zielonej pietruszki przygotowany w fantastycznej maszynie do wszystkiego, W dobry nastrój wprowadziła nas Ray Johnson. Korzystając z jej testów inteligencji emocjonalnej, określiłyśmy swój stan na ten wieczór. Wśród nas znalazły cierpliwe, porządne, elastyczne, inspirujące, zadowolone, skromne, opamiętane, życzliwe i wiele innych. Na zakończenie wieczoru prawdziwa hiszpańska Cyganka wróżyła z kart. I jedynie w tym miejscu zaznaczyła się różnica wieku. Panie z grupy 55+ nie chciały wymyślać dla siebie życzeń, które miałyby się spełnić w przyszłym roku /może planują długofalowo?/.

Szkoda, że w ferworze zabawy zapomniałyśmy o robieniu zdjęć. Tyle szczerego śmiechu, ile towarzyszyło uczestniczkom wieczoru andrzejkowego z Fundacją Harcerek, życzymy wszystkim ącym naszą stronę w przyszłym roku.


 

HARCERKA XXI WIEKU - WIZERUNEK WŁASNY

Z okazji Dnia Harcerki, w sobotę 4 października, odbyło się spotkanie zorganizowane przez wydział programowy GK ZHP, na prośbę którego FUNDACJA HARCEREK przygotowała warsztaty poprzedzone badaniem sondażowym. Ankietę, którą umieszczono na stronie internetowej ZHP we wrześniu 2008 roku, wypełniło 296 respondentek w wieku 15-50 lat. Z powodu niskiej frekwencji podczas spotkania zrezygnowano z formuły warsztatów na rzecz dyskusji o wizerunku współczesnej harcerki. Wymiana zdań odbywała się przy okrągłym stole w Sali Kominkowej.

Spotkanie rozpoczęło się przygotowaną przez FUNDACJĘ prezentacją multimedialną pt. "Historia Organizacji Harcerek". Uczestniczki przyjęły ją z dużym zainteresowaniem. Potem wykonały dwa ćwiczenia indywidualne. W pierwszym odpowiadając na pytanie "Jestem harcerką, tzn. kim?" określiły siebie i swoją wizję harcerki. W drugim szukały cech wspólnych i cech różniących współczesne kobiety i współczesne harcerki.

Spotkanie trwało 3 godziny z przerwą na kawę. Okazało się jednak za krótkie. Uczestniczki rozstawały się niechętnie, wyrażając nadzieję na kontynuację współpracy z FUNDACJĄ. Wyniki badań sondażowych i efekty dyskusji o wizerunku harcerki znajdują się w zakładce FORUM.

 

 • 001harcerka
 • 002harcerka
 • 003harcerka
 • 004harcerka
 • 005harcerka
 • 006harcerka
 • 007harcerka
 • 008harcerka
 • 009harcerka
 • 010harcerka
 • 011harcerka
 • 012harcerka


 

 roza dp  

"Dobroć jest ważniejsza od mądrości, a uznanie tej prawdy, to owej mądrości początek."

Theodore I. Rubin

 
   niebkon

 


"POSTAWY KOBIET - MIĘDZY ALTRUIZMEM A EGOIZMEM"

Na taki temat dyskutowało 19 uczestniczek międzypokoleniowego spotkania z okazji ŚWIATOWEGO DNIA MYŚLI. W roku 2008, ze względu na ferie w drugiej połowie lutego, spotkanie odbyło się dopiero 8 marca. Temat pasował do dnia, a dzień wiązał się z prezentami. Być może dlatego:

 • FUNDACJA HARCEREK otrzymała dar w postaci gobelinu, na którym utkana róża do złudzenia przypomina tę z ogrodu stanowiącą pierwowzór logo Fundacji.
 • Po trzech latach znowu nadano tytuł Sponsora Roku. Tym razem otrzymała go Pani Bożena Szyszkowska.

Zanim zaczęła się burzliwa dyskusja na temat, wysłuchano informacji instruktorek reprezentujących Związek Harcerstwa Polskiego oraz Stowarzyszenie Harcerskie o wydarzeniach minionego roku. Częstowano się przy tym kawą, herbatą i ciastem szczęścia, czyli hermioną zwyczajowo dostępną na dorocznych spotkaniach międzypokoleniowych.

Przy okrągłym stole w GK na Konopnickiej toczyła się niejedna burzliwa dyskusja. Mimo to, organizatorki spotkania nie spodziewały się, że temat o postawach kobiet wywoła takie kontrowersje.

Więcej o tej dyskusji w zakładce FORUM-WARSZTATY.

 • 067marzec
 • 002marzec
 • 003marzec
 • 004marzec


 

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.