top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Wydawnictwo "Twój Styl" 2008

Powrót do Kącika

Potrzebne ci wsparcie? Szukaj przyjaciółki. W życiu, a może w... książkach. To może być motto powieści Glorii Goldreich - Kolacja z Anną Kareniną, albo też jej najkrótsza recenzja.

Autorka przedstawia sześć przyjaciółek, których sytuacja życiowa jest bardzo różna, ale łączy je pasja czytania. Są one kolejno gospodyniami wieczorów literackich, do których przygotowują się, jako prelegentki i panie domów dobierając potrawy zgodnie ze swoimi preferencjami kulinarnymi lub gustami bohaterek książek.

Przypatrujemy się im uważnie w czasie przygotowań do spotkania, śledzimy dyskusje, które prowadzą o życiu bohaterek wybranej książki i dostrzegamy zmiany w ich własnych poglądach oraz zachowaniach, co wymaga z ich strony wiele wysiłku.

Jest też w powieści obecna tajemnica - podana bez koniecznego w takiej sytuacji komentarza, uzasadnienia - decyzja o rozstaniu z mężem jednej z przyjaciółek. Wiadomość ta elektryzuje bohaterki i sprawia, że ich rozmowy często dotyczą zaistniałej sytuacji.

Mimo, że poruszanych jest wiele trudnych problemów powieść nie jest mroczna ani przygnębiająca, ponieważ bohaterki szukają wyjścia z zapętleń życiowych, nie pogrążają się w rozpaczy i beznadziejności - są w tym bardzo "harcerskie". Droga Czytelniczko, jeśli lubisz powieści Katarzyny Grocholi to lektura Kolacja z Anną Kareniną sprawi wam wiele radości. Gorąco polecam.

Bohaterkami "Kolacji z Anną Kareniną", są:

  1. Cynthia - piękna i bogata; pozbawiona emocji i dyskretnie podkreślająca swoją pozycję. Posiada własną agencję reklamową, duży dom, służącą i opiekunkę do dzieci. Właśnie postanowiła rozwieść się z mężem ponieważ uznała, że ją okłamuje i nie zamierza słuchać wyjaśnień.
  2. Donna - singielka, pracuje jako dietetyczka, w tym samym szpitalu, co Trish; ma dwóch nie wiedzących o sobie kochanków; przyjaźni się z Riną, której pozwala się 'wykorzystywać'. Wygląda na zawsze zadowoloną z życia albo tylko z nim pogodzoną.
  3. Elizabeth - nauczycielka, siostra Jen, matka Adama-autystycznego 12-latka, żona gruboskórnego Berta, który w trudnej sytuacji losowej okazuje się niespodziewanie odpowiedzialny. Elżbieta lubi czytać, ma niezwykle trafne spostrzeżenia dotyczące lektur omawianych na spotkaniach przyjaciółek; poza tym ma kompleksy, jest zgorzkniała, złośliwa i obrażona na los.
  4. Jen - artystka, siostra Elżbiety; mieszka z partnerem Ianem, który rzadko pracuje, ale którego uważa za wielkiego artystę. W relacjach z innymi nie stawia wymagań i unika konfrontacji. To ona płaci rachunki domowe i za pobyt chorej matki w domu opieki. Pracuje dla Cyntii w reklamie dużej firmy.
  5. Rina - wykładowczyni literatury, pisze doktorat o poetce Sylwii Plath. Ma 6-letniego syna Jeremiego, którego wychowuje sama (nikomu nie powiedziała, kto jest jego ojcem). Przyjaźni się z Donną; jest niezorganizowana, bezradna, wiecznie bez pieniędzy, wzbudza współczucie.
  6. Trish - lekarka psychiatra, żona Jasona kierującego spółką inwestycyjną, którego kocha jak gdyby przez rozum. Mają córkę Mandy. Jest przepracowana, znudzona, ma wyrzuty sumienia; ciągle porównuje się z Cyntią, której zazdrości pracy, luksusu i udanego życia małżeńskiego.

Z lektury "Kolacje z Anną Kareniną" szczególnie utkwiły w pamięci trzy myśli autorki: 
Pieniądze dały jej wolność. (s. 98) 
Matka myślała o ojcu i o mnie, ominęło ją życie. (s.102) 
Nie poślubiasz mężczyzny, poślubiasz określone życie. (s.93)

Izabella Kurowska Brandenburska

P.S. Inne (dość różnorodne) recenzje tej książki można znaleźć w Internecie pod nazwiskiem autorki. Warto przeczytać i książkę, i recenzje.


 

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.