top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Wyd. SOL 2007

Powrót do Kącika

"Klub mało używanych dziewic" - Wyd. SOL 2007, to lektura na niedzielne popołudnie i kawałek wieczoru. Taka trochę bajka tylko, że o codziennym życiu współczesnych młodych kobiet, które mimo różnych losów życiowych znajdują wspólne cele i wspierają się wzajemnie. Założyły klub i każda podjęła służbę dla innych na wybranym przez siebie polu. (Kto wie, może to uśpione harcerki). Monika Szwaja napisała potem jeszcze dwa tomy: Dziewice do boju i Zatoka trujących jabłuszek - Wyd. SOL 2008, w których kontynuuje dzieje bohaterek, ale nie wniosły one w zasadzie niczego istotnego do ich losów. Bohaterki "mało używane dziewice" w trzecim tomie, jak na prawdziwą bajkę przystało łączą swe losy z odpowiednimi dla nich partnerami.

  1. Agnieszka - zdeklarowana singielka, nauczycielka z powołania, dyrektorka gimnazjum publicznego Posiada własne mieszkanie po rodzicach, którzy wyjechali za ocean do siostry 'kombatantki'. Ma wyobraźnię pozwalającą jej na wymyślanie sobie facetów, z którymi 'mieszka'. Chodzi na terapię. Postanowiła pomagać samotnej staruszce.
  2. Alina - matka nastolatki Wiśni-Jagi, która nią manipuluje i z którą nie potrafi się porozumieć. Ma poczucie winy - ciąża była przypadkowa, a mąż/ojciec je porzucił, gdy córka miała dwa latka. Pracuje w banku. Chodzi na terapię. Postanowiła pracować społecznie w hospicjum.
  3. Michalina - mieszka w willi z toksyczną matką, wspomina ojca Irlandczyka, który wyjechał, gdy miała 6 lat, a matka uniemożliwiła jakiekolwiek kontakty. Jest dekoratorką terenów zielonych i pracuje na cmentarzu. Szara, przegrana, niczego od życia nie oczekuje. Przypadek sprawia, że zmienia pracę na prywatne centrum ogrodnicze. Postanowiła urządzić ogród w hospicjum.
  4. Marcelina - pochodzi z wielodzietnej rodziny we wsi pegeerowskiej. Pracuje w miejskim biurze planowania przestrzennego. Posiada mieszkanie po 'przyszywanej ciotce' a wkrótce także dziedziczy zapuszczoną posiadłość. Jest w ciąży z narzeczonym, któremu pozwala się wykorzystywać. Ma zaniżoną samoocenę, ciągle się czegoś boi i bez protestu godzi się na rolę ofiary. Porzucona przez narzeczonego i wskutek poporodowej depresji 'wycofuje się z życia'.

 

***


Po dyskusji nad codziennym losem Amerykanek i Polek uczestniczki spotkań postanowiły sięgnąć do literatury bardziej uduchowionej. Następnym razem spotkamy się z poezją polskiej Noblistki - Wisławy Szymborskiej.

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.