top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Powrót do Kącika

W piątkowy wieczór 7 grudnia w Klubie Czytelniczek Ciekawych Książek dyskusja toczyła się na temat budzącej duże zainteresowanie "Delikatności" - Davida Foenkinosa, która ukazała się w tym roku w wydawnictwie Znak. Jak to zwykle bywa w przypadku modnych lektur lansowanych przez krytykę, zdania uczestniczek spotkania były podzielone.
Od zachwytu nad warsztatem literackim pisarza do wątpliwości odnośnie realiów przez niego opisanych. Zastanawiałyśmy się, czy w Polsce można spotkać bohaterów zachowujących się w podobny sposób. Puenta była następująca: ciekawa lektura, dobrze się czyta (dobre tłumaczenie), ale postaci umiejscowione w rzeczywistości życia codziennego współczesnej Francji wydają się jednak nierealne.

***


Klub Czytelniczek Ciekawych Książek zorganizował kolejne spotkanie literackie, w piątek 11 maja 2012 roku. Zgodnie z zapowiedzią podstawą dyskusji były książki dwóch pisarek - "Chmurdalia" Joanny Bator i "Czarne mleko" Elif Şafak. Jak zwykle okazało się, iż autorki mają swoje entuzjastki i czytelniczki mniej zachwycone.
Elif Şafak w swej powieści przeprowadziła analizę złożonej osobowości jednej kobiety. Jej Calineczki pojawiały się późno w nocy, jak gdyby wstydliwie, co wywoływało niepokój bohaterki oraz obawy, iż prezentowane przez nie role się wykluczają i nie jest możliwe ich pogodzenie.
Uczestniczki spotkania doceniły w powieści Elif Şafak ciekawą figurę stylistyczną - imiona własne Calineczek i ich ubiór, ukazywały odrębne, żywe i myślące kobiety, z których każda chciała panować w psychice bohaterki niepodzielnie.
W dyskusji zauważono odwołanie autorki do koncepcji amerykańskiej psychiatry Jean Shinody Bolen, która kobiecej psychice przypisała archetypy kobiecości uosabiane przez starożytne boginie. (zob. J.S. Bolen, Boginie w każdej kobiecie, tłum. M. Junkieles, Wyd. Santorski&Co, 2006).
Podsumowując wrażenia dotyczące tej lektury, większość uczestniczek spotkania stwierdziła, że trudno byłoby im odnaleźć w sobie i nazwać wszystkie Calineczki. Poza tym, wysunięto tezę, że gdyby autorka była Polką wewnętrzne bohaterki być może pojawiłyby się w innych wersjach. Konkluzja była następująca: im więcej czasu mija od przeczytania lektury "Czarnego mleka" tym bardziej zrozumiałe stają się rozterki bohaterki. To lektura o trzydziestolatce dla trzydziestolatek, które stają wobec konieczności wyboru pomiędzy tradycyjną rolą kobiecą i potrzebą realizowania własnych marzeń.

***


Joanna Bator w "Chmurdalii" przedstawia historie wielu kobiet żyjących w różnych czasach historycznych, wątki przeplatają się i plączą, ale autorka panuje nad narracją i konsekwentnie je rozwiązuję, jak nie w tym, to w innym pokoleniu bohaterek.
Bogaty język Bator opisuje kobiety żyjące w różnych kulturach i w różnych okresach historycznych, chociaż główna bohaterka jest młodą Polką żyjącą tu i teraz.
Rolę elementu łączącego postaci powieści (ponad czasem i ponad przestrzenią) autorka powierzyła przedmiotowi, który pojawia się i znika w rodzinach lub wśród przyjaciół bohaterek w kolejnych epokach historycznych.
Sposób życia, jaki prowadzi główna bohaterka - Dominika, wydaje się być typowy dla wielu młodych kobiet. Jednak antropologiczne podejście autorki powieści sprawia, że nie jest to tylko opowieść o życiu młodej kobiety, ale bogate studium przypadku z odniesieniami do historii.

Bohaterki obu lektur łączy potrzeba przemieszczania się - u Şafak odbywa się to głównie w głowie bohaterki próbującej zrozumieć i "zorientować" swoją kobiecość, a u Bator poprzez przenoszenie w czasie i pomiędzy kulturami.
W obu powieściach bohaterka szuka siebie i swojego miejsca w rzeczywistości dnia codziennego tyle, że u Elif Şafak odbywa się to w interakcji z wewnętrznymi bohaterkami, a u Joanny Bator w interakcji z ludźmi żyjącymi tu i teraz oraz z ludźmi żyjącymi w innych czasach i w innych miejscach.
Cenną zaletą lektury Şafak jest poznawcze przypomnienie przez autorkę przebiegu życia pisarek i poetek, które miały problemy ze swoimi Calineczkami, podobne do tych z jakimi mierzyła się bohaterka jej powieści.
Cenną zaletą lektury Bator jest sam sposób narracji ukazujący sposób poszukiwania własnej tożsamości.


 

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.