top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Powrót do Kącika

 

Kolejne spotkanie literackie 12 listopada 2018 roku zatrzymało czytelniczki przy dwóch książkach Noblistki Doris Lessing, której książkę „Lato przed zmierzchem” omawiano na pierwszym spotkaniu w marcu 2009 roku.
Tym razem rozmawiano o kontrowersyjnych lekturach opisujących zachowania matek – „Piąte dziecko” i Dwie kobiety”.
Historia opisana w Piątym dziecku w skrócie wyglądała tak:
Harriett i David dwoje młodych ludzi deklarujących konserwatyzm postanawia wcielić w życie model wielodzietnej rodziny – przez nich wymarzony (czy może raczej wspólnie uzgodniony). Kupują duży dom do którego zapraszają na święta i wakacje własne rodzeństwo z rodzinami. Wszyscy chętnie przyjeżdżają do ich wielkiego domu, żeby pooddychać atmosferą bajecznej, wyśnionej rodziny. Harriett rodzi i wychowuje kolejne dzieci, David zarabia na życie. Koszty utrzymania rosną, a konsekwencje ich stylu życia w dużej mierze ponoszą dziadkowie poświęcając swój czas i finansując, między innymi, edukację wnuków.
Prawdziwe problemy pojawiły się przy piątym dziecku, którego odmienność i agresywność przekraczają granice powszechnie rozumianej normy. Harriett z problemem wychowania Bena boryka się sama. Wszyscy uważają, że chłopiec powinien być w zakładzie zamkniętym, ponieważ jego obecność w domu zakłóca funkcjonowanie ich wspaniałej rodziny. Bez wiedzy matki wywieziono Bena do zakładu zamkniętego. Harriett go stamtąd zabiera bo „porządni ludzie tak robią”. Ta decyzja wpływa drastycznie na pogorszenie stosunków z mężem i resztą rodziny, a przede wszystkim z pozostałymi dziećmi.
Zdaniem uczestniczek spotkania książkę czyta się krótko, ale myśli o niej długo.
Problemem opisywanym przez autorkę nie była tylko alternatywa – mój dobrostan, a opieka nad chorym dzieckiem. Główna bohaterka Harriett zabrała swego syna Bena z zamkniętego zakładu i „odpuściła sobie” zajmowanie się resztą rodziny. Pozostałe czworo dzieci dorastało, jak gdyby bez matki. Ich wychowaniem z konieczności zajęła się babka.
Podczas spotkania padały pytania:
Na jakie problemy społeczne chciała zwrócić uwagę Doris Lessing?
Czy jeżeli ktoś stanowi fizyczne zagrożenie należy go izolować od innych?
Czy zachowując się przyzwoicie mam prawo rujnować życie innych?
Jaka, w tamtych czasach, była alternatywa wychowywania osób nie w pełni sprawnych?
Czyż nie jest tak, że rozwiązywanie problemów w rodzinie i zajmowanie się „innymi” nadal spoczywa na barkach kobiety?
Dzisiejsze rodziny borykają się z problemami, o których nie mamy pojęcia.

 ks1    ks2

 

 

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.