top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Zajęło to trochę czasu, lecz kobiety sprawdziły się.
Przez cichą upartą determinację.

(Pam Brown)


 

Wieści z WAGGGS
rok 2011

The Thinking Day 2011

Na stronie www.worldthinkingday można znaleźć inspirujące propozycje programowe, jak zdobywać "jeden grosik" wspierający ruch skautek i przewodniczek.

WAGGGS zachęca skautki do zaangażowania się w promocję Dnia Myśli we wszelkich dostępnych mediach, np. Twitter i Facebook. Skautki z Kanady uruchamiają 22 lutego na Twitterze temat dyskusyjny #WTD11
Zobacz też: http://twitter.com/#!/WAGGGS_WORLD
Jeśli jesteś na facebooku to umieść tam zdanie: "I'm thinking of World Thinking Day".

* * *

Przesłanie przewodniczącej WAGGGS na Światowy Dzień Myśli 2011 roku.

Drogie Przyjaciółki!
Inspirowanie dziewcząt i młodych kobiet jest głównym celem Światowego Ruchu Przewodniczek i Skautek w świecie, gdzie dostęp dziewcząt do nauki, pracy i funkcji liderów jest ograniczony. Chcemy i potrzebujemy wzrostu świadomości na temat wyzwań, przed jakimi stają dziewczęta i młode kobiety, także po to, aby móc je wspierać i dobrze reprezentować ich sprawy.

W tym roku World Thinking Day ukierunkowany jest na trzeci cel milenijny "inspirowanie kobiet do osiągnięcia równości". Wiele organizacji członkowskich WAGGGS podejmuje działania służące upodmiotowieniu dziewcząt poprzez przysposobienie ich do wykonywania pracy pozwalającej zdobyć środki na utrzymanie. Do kontynuowania możliwości zmian w życiu dziewcząt i młodych kobiet potrzebne są środki finansowe, których bez Waszego zaangażowania w sprawę nie uda się pozyskać.

World Thinking Day sprzyja myśleniu o innych, uczeniu się od siebie nawzajem, ale także służy gromadzeniu funduszy na dalszy rozwój naszego ruchu. Środki zebrane w ubiegłym roku zostały przekazano skautkom w pięciu krajach. Skautki gruzińskie przeznaczyły je na organizację warsztatów przygotowujących do pracy z uchodźcami; w Zimbabwe zakupiono pojazd, dzięki któremu przewodniczki mogą dotrzeć do dziewcząt z wiejskich obszarów; a na Maledivach środki z Funduszu Thinking Day wykorzystano na szkolenia przyuczające dziewczęta do zawodu. W roku 2011 chcemy wesprzeć pięć następnych organizacji członkowskich inspirujących dziewczęta i młode kobiety do samodzielności poprzez przyuczanie do zawodu. Zgromadzone fundusze zostaną przekazane organizacjom skautek w Boliwii, na Cyprze, w Kongu, Nepalu i Jemenie.

Przy okazji chciałabym zwrócić Waszą uwagę, że rok 2011 będzie pełen wydarzeń. W marcu mamy Światowe Forum Młodych Kobiet, które odbywać się będzie symultanicznie w czterech centrach kształceniowych WAGGGS.
10 kwietnia odnowimy nasze Przyrzeczenie - apogeum obchodów stulecia skautingu, a w lipcu na 34 Światowej Konferencji Przewodniczek i Skautek będziemy mogły złożyć raport z naszych przedsięwzięć w ostatnich trzech latach.

Jestem niezmiernie ciekawa Waszych opowieści o tym, jakie zmiany dokonały się w naszym ruchu. Do zobaczenia, przynajmniej z niektórymi z Was na Światowej Konferencji w Edynburgu.
Margaret Treloar, WAGGGS World Board Chair

* * *

8 marca 2011 będziemy celebrować 100-lecie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Ponad milion kobiet i mężczyzn jest zaangażowanych w kampanie na rzecz praw kobiet do nauki i pracy oraz w walkę o zaprzestanie dyskryminacji ze względu na płeć. WAGGGS zachęca skautki do odegrania aktywnej roli w obchodach International Women's Day przez podjęcie następujących działań:

  • Napisz do nas, jak wyobrażasz sobie lub jak planujecie celebrować ten dzień w Waszych drużynach i hufcach. Sto najbardziej inspirujących opowieści na ten temat umieścimy w naszych mediach i w materiałach Konferencji Światowej. Prace można nadsyłać do 4 marca na adres: centenary@wagggsworld.org
  • Weź udział w międzypokoleniowej dyskusji odpowiadając na poniższe pytania:
    1. Jakie zmiany dokonały się w życiu kobiet w ciągu ostatnich stu lat? Co osiągnęły kobiety w XX wieku, co można nazwać ich sukcesem?
    2. Co powinno się zmienić w kwestii praw dziewcząt i kobiet w następnym stuleciu i jak skautki mogą się do tego przyczynić?
    3. Jakie działania Ty podejmiesz w dniu kobiet, aby zmiany w życiu dziewcząt i kobiet mogły się dokonywać?

Więcej informacji szukaj na http://www.internationalwomensday.com/

WAGGGS wierzy, że przyszłość kobiet i dziewcząt powinna być wolna od przemocy i dlatego włącza się ogólnoświatową kampanię i zachęca do tego organizacje narodowe i wszystkie skautki.

* * *

W dniach 22 lutego - 4 marca 2011 odbywać się będzie 55 posiedzenie Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet, na którym WAGGGS będzie reprezentowało 8 delegatek. Tematem obrad będzie ocena dostępności kobiet i dziewcząt do edukacji, kształcenia, korzystania z nowych technologii oraz udziału w badaniach naukowych a także ocena dostępu kobiet do pełnego zatrudnienia na godziwych warunkach. Komisja dokona też ewaluacji postępu w realizacji wniosków ze swego 51 posiedzenia na którym przyjęto rezolucję o eliminacji wszelkich form dyskryminacji i przemocy wobec dziewcząt.


 

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.