top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Zajęło to trochę czasu, lecz kobiety sprawdziły się.
Przez cichą upartą determinację.

(Pam Brown)


Wieści z WAGGGS
rok 2016

 

W roku 2016 Światowy Dzień Myśli będziemy świętować ze świadomością naszej przynależności do największego na świecie dobrowolnego stowarzyszenia dziewcząt i kobiet. Jesteśmy jak puzzle rozsypane po całej kuli ziemskiej, które 22 lutego każdego roku odnajdują się na obrazku WAGGGS i zawiązują krąg łączący 10 milionów dziewcząt. Dla każdej z nas jest tam miejsce. Aby obrazek był kompletny i widoczny dla świata wystarczy to swoje miejsce odnaleźć i wpasować się w nie.

logodmb


CONNECT – hasło tegorocznych obchodów trudno jednym słowem wyjaśnić po polsku. Dla harcerek i skautek oznacza ono przede wszystkim świadomość przynależności do ruchu skautowego oraz świadomość (powiązań) współistnienia w środowisku naszego działania.
Harcerki i skautki chętnie nawiązują kontakty z innymi ludźmi i starają się te więzi umacniać, bo to je uszczęśliwia. Rzadko przy tym zastanawiają się, co tak naprawdę oznacza poczucie więzi i czego ono dotyczy.

 • Może oznaczać świadomość siebie, własnych potrzeb i możliwości (rozumienie siebie).
 • Może oznaczać kontakty z innymi ludźmi (więzi, przyjaźnie, znajomości).
 • Może oznaczać powiązania ze środowiskiem działania (kontakt z przyrodą, rozwiązywanie problemów społeczności, współpracę z instytucjami).

CONNECT tłumaczy się jako – powiązania, łączenie, zrozumienie, związek ...
CONNECT możemy rozumieć jako:

 • kontakty osobiste harcerek i skautek
 • wspólnotowe powiązania środowisk harcerskich hufca, chorągwi
 • współistnienie drużyn harcerskich/skautowych różnych organizacji
 • utrzymywanie więzi ze środowiskiem działania
 • nawiązywanie kontaktu z dziećmi i młodymi ludźmi nie należącymi do harcerstwa
 • dostrzeganie w środowisku działania „innych” osób (np. biednych, „obcych”, nie w pełni sprawnych, samotnych, starych) oraz wspieranie ich asymilacji.


Światowy Dzień Myśli świętujemy w środowisku działania drużyny.


W pakiecie programowym WAGGGS znajdują się 4 bloki zadań inspirujących do nawiązywania kontaktów i budowania więzi, ważnych dla osobistego rozwoju harcerek oraz służących upowszechnieniu idei ruchu skautowego. Aby zdobyć plakietkę WTD 2016 należy podjąć przynajmniej jedno zadanie z każdego bloku:

 1. Kontakt z sobą – podejmij próbę zrozumienia, co czyni Cię szczęśliwą i pewną siebie. (Twoje zadowolenie z życia może spowodować, że innym przestanie być wszystko jedno i zaangażują się w działanie).
 2. Kontakt z przyjaciółmi – zastanów się, co sprawia, że uważasz kogoś za dobrą przyjaciółkę. (Może przedstawisz ją dziewczętom z drużyny odkrywając tym samym jakie relacje są dla Ciebie ważne).
 3. Kontakt z WAGGGS – poczuj się jedną z 10 milionów, dowiedz się czegoś więcej o Światowym Stowarzyszeniu Skautek i Przewodniczek. (Może zaplanujesz wycieczkę do Londynu i odwiedzenie Światowego Centrum PAX LODGE).
 4. Kontakt ze światem – rozejrzyj się dookoła i zastanów się, co tak naprawdę wiesz o swoim najbliższym otoczeniu. Dowiedz się czegoś nowego o środowisku swego działania. (Może wprowadzisz jakieś zmiany w miejscach, które od Ciebie zależą).

Wypromuj święto skautek w środowisku swego działania.

Pochwal się tym co robicie – w szkole, w hufcu, w gminie i przekaż informacje do miejscowych mediów i/lub umieść je w Internecie.

Obrazek WAGGGS wymaga ciągłej aktualizacji, aby stale zajmować w nim swoje miejsce musisz informować świat o tym, co robisz.


Podziel się swoją historią z 10 milionami dziewcząt na świecie

#connect10million


Pakiet programowy tegorocznego Światowego Dnia Myśli możesz pobrać ze strony https://www.wagggs.org/en/resources/world-thinking-day-activity-pack-2016-connect/


1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.