top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Zawsze wierzyłam, że sukces jednej kobiety

może pomóc innym kobietom go osiągnąć.

(Gloria Vanderbilt) 


KRONIKA WYDARZEŃ  2024 ROK


W roku sprawozdawczym 2024 odbyło się pięć zebrań Zarządu, z czego dwa z udziałem pozostałych władz FUNDACJI:

  • 22 lutego, na zebraniu okolicznościowym w Dniu Myśli Braterskiej przyznano tytuł sponsora 2024 roku.

  • 14 marca zatwierdzono sprawozdania za rok 2023 oraz ustalono datę zakończenia działalności Fundacji Harcerek na koniec roku obrachunkowego 2024.

  • 1 sierpnia w obecności Sponsorów i Przyjaciółek Fundacji rozpoczęto promocję naszej książki „O harcerstwie żeńskim w Polsce. Zarys problematyki”, która w lipcu br. ukazała się w Oficynie Wydawniczej „Impuls”.

    Książka jest promowana na stronie Muzeum Harcerstwa, w internetowym czasopiśmie o badaniach i dydaktyce „Harce” oraz w harcerskiej prasie i w mediach społecznościowych. Na zebraniu omówiono sposoby upowszechniania książki oraz jej kolportaż wśród beneficjentek

    b. Zespołu Harcerek GK ZHP.

  • 21 września zapoznano się z przebiegiem kolportażu naszej książki. W środowiskach harcerskich Fundacja Harcerek udostępnia książkę (nieodpłatnie), przy organizacyjnym wsparciu instruktorek Wydziału Zagranicznego GK ZHP. Oficyna Wydawnicza „Impuls” udostępnia książkę na rynku księgarskim.

    Na prośbę Zespołu ds. kontaktów z WAGGGS w Wydziale Zagranicznym GK ZHP podjęto decyzję o przygotowaniu do druku tłumaczenia rozdziału książki, w którym opisana została współpraca Zespołu Harcerek GK ZHP z WAGGGS w latach 1991–2002.

  • 31 grudnia podsumowano wydarzenia 2024 r. i zatwierdzono decyzję o zakończeniu działalności FUNDACJI HARCEREK oraz omówiono kwestie przekazania do Muzeum Harcerstwa dokumentów i materiałów programowo-metodycznych wypracowanych przez FUNDACJĘ HARCEREK w ciągu 20 lat działania.


ZADANIA WYNIKAJĄCE Z CELÓW STATUTOWYCH REALIZOWANE w 2024 r.


CEL: „ upowszechnianie harcerskiego systemu wartości i tradycji skautowego ruchu żeńskiego oraz utrzymywanie więzi międzypokoleniowej harcerek”.

Realizacja w 2024 r. :

  1. „KOBIETY–POLKI–HARCERKI” – portal biograficzny na stronie www.harcerki.org.pl

  2. MONOGRAFIE HARCERSKIEGO RUCHU ŻEŃSKIEGO.

    Przygotowanie do druku dwóch publikacji o harcerskim ruchu żeńskim w Polsce.

    „O harcerstwie żeńskim w Polsce. Zarys problematyki”.

    „Cooperation between Guides Team of ZHP Headquarters and WAGGGS 1991–2002”.

    W pierwszej z nich autorki – dr Wanda Czarnotę i dr Ewa Witkowska – opisały fenomen harcerstwa żeńskiego w Polsce w latach 1911–1990 oraz przedstawiły monografię Zespołu Harcerek Głównej Kwatery ZHP działającego w latach 1991–2002.

    Ta publikacja licząca 295 stron i sto fotografii uzyskała bardzo dobre recenzje, których fragmenty Wydawca umieścił na okładce.

    Druga książeczka (32 strony i 15 fotografii) jest tłumaczeniem rozdziału opisującego współpracę Zespołu Harcerek GK ZHP ze Światowym Stowarzyszeniem Skautek i Przewodniczek w latach 90. XX w. (był to czas akcesji Związku Harcerstwa Polskiego do światowego skautingu/guidingu).

    Książka „O harcerstwie żeńskim w Polsce. Zarys problematyki”, wystawa

    „Emancypantki czy siłaczki? Polskie Harcerki 1911-1949” i publikacja „Cooperation between Guides Team of ZHP Headquarters and WAGGGS 1991–2002” stanowią trwały wkład FUNDACJI HARCEREK w ocalenie od zapomnienia dorobku harcerskiego ruchu żeńskiego w Polsce XX w.

  3. MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA


    Z okazji World Thinking Day 22 lutego Fundacja wysłała życzenia do dawnych instruktorek harcerskich oraz do darczyńców i sponsorów, a 9 marca w siedzibie Fundacji odbyło się międzypokoleniowe spotkanie na temat: Nasza wędrówka po zachodnim stoku.

    W Światowym Dniu Polskiej Harcerki (w pierwszą niedzielę października) Fundacja Harcerek uczestniczyła w corocznej Mszy św. za poległe i zmarłe harcerki w kościele św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie.


  4. OPIEKA NAD GROBAMI INSTRUKTOREK


W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego władze FUNDACJI HARCEREK uczestniczyły w capstrzyku przy grobie Harcmistrzyni Rzeczypospolitej Jadwigi Falkowskiej oraz zapaliły znicze na grobach harcerek–instruktorek uczestniczących w Powstaniu Warszawskim.

W dniach od 25 października do 1 listopada Fundacja Harcerek oraz zaprzyjaźnione druhny z Głównej Kwatery ZHP, zapalały znicze na grobach harcerskich instruktorek w Warszawie oraz

w Gdańsku i Gdyni, w Grabowie, Konstancinie, Łodzi i Otwocku. Na cmentarzach w Sopocie groby instruktorek odwiedziły prezeska Fundacji Harcerek i b. komisarka zagraniczna ZHR.

CEL: „ inicjowanie i wspieranie działań organizacji i środowisk harcerskich .

Realizacja w 2024 r.:

  1. Stała współpraca z Muzeum Harcerstwa.

  2. Udział w pracach zespołu redakcyjnego rocznika naukowego „Harcerstwo”.

  3. Udział w harcerskich konferencjach naukowych w październiku 2024 r.

    • Konferencja harcmistrzowska „Kobieta–Skautka–Harcerka 6:0 Obywatelka” w Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie (12–13 października) zorganizowana przez Zespół ds. WAGGGS Wydziału Zagranicznego GK ZHP.

      Podczas ogniska instruktorskiego uczestniczki konferencji wysłuchały gawędy „Harcerstwo żeńskie a służba publiczna”. Gawędę przygotowaną przez Fundację Harcerek opublikowano w Miesięczniku Instruktorów ZHP „Czuwaj” nr 12, 2024.

    • Konferencja Historyczna „Pojutrze Szarych Szeregów w naszej harcerskiej służbie” w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie (5 października) zorganizowana przez Komendę Stołecznej Chorągwi ZHP i Chorągwianą Komisję Historyczną.

Uczestnikom tej konferencji FUNDACJA HARCEREK udostępniła swoją wystawę pt.

„Emancypantki czy siłaczki? Polskie Harcerki w latach 1911–1949” oraz zaprezentowała sylwetki pięciu harcerskich instruktorek–bohaterek Powstania Warszawskiego zasłużonych w różnych dziedzinach życia społecznego POJUTRZE, tzn. po wojnie.


CEL: „ upowszechnianie metody skautowej i form działania harcerstwa żeńskiego ”.

Realizacja w 2024 r.:

  1. Wydanie dwóch publikacji o harcerstwie żeńskim

    • Książkę, którą udostępniono: beneficjentkom d. Zespołu Harcerek GK ZHP; uczestniczkom konferencji „Kobieta–Skautka–Harcerka”; chorągwianym komisjom historycznym i władzom harcerskim. Pozostałe egzemplarze przekazano do Muzeum Harcerstwa.

    • Broszurę o współpracy z WAGGGS przygotowano dla Światowego Stowarzyszenia Skautek i Przewodniczek (przetłumaczono na jęz. angielski). W World Thinking Day 22 lutego 2025 r. komisarka zagraniczna ZHP przekaże tę publikację do WAGGGS WORLD BOARD w Londynie.

  2. Zabezpieczenie strony internetowej Fundacji Harcerek i przygotowanie jej do umieszczenia na https://web.archive.org//

CEL: „ działanie na rzecz aktywności i rozwoju osobowego dziewcząt i kobiet ”.

Realizacja w 2024 r. :

  1. Udostępnienie zbiorów bibliotecznych FUNDACJI HARCEREK doktorantkom Uniwersytetu Warszawskiego

  2. Zorganizowanie trzech wieczorów literackich i udział w spotkaniu autorskim. Podczas wieczorów literackich omawiano następujące pozycje:

Ayn Rand – Źródło , tłum. I. Michałowska, Zysk i Ska 2023 (7 czerwca); Joanna Bator – Purezento , Znak 2017 (18 października);

Bonnie Garmuz – Lekcje chemii , tłum. M. Cieślik, Marginesy 2022 (6 grudnia).


26 października uczestniczki wieczorów literackich FUNDACJI wzięły udział w spotkaniu autorskim Claudii Piňeiro, której książki „Katedry” i „Elena wie” omawiano w Fundacji podczas dwóch wieczorów w 2021 r. Spotkanie z argentyńską pisarką w Wypożyczalni nr 28 Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Włochy prowadziła starsza kustoszka dr Magdalena Szkwarek (wolontariuszka FUNDACJI HARCEREK ).


W roku 2024 FUNDAJA HARCEREK zakończyła wszystkie realizowane projekty.

( Na początku 2025 r., po zatwierdzeniu sprawozdań za 2024 r. w KRS został złożony wniosek o likwidację FUNDACJI HARCEREK ).

Fundacja Harcerek Organizacja Pożytku Publicznego wpisana 24 maja 2004 r. do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000208222, zakończyła działalność 31 grudnia 2024 r.

W związku z wyczerpaniem się środków finansowych Rada Fundacji Harcerek postępując zgodnie z § 21 statutu Fundacji, podjęła 31 grudnia 2024 r. Uchwałę RF nr 29/2024 w sprawie likwidacji Fundacji Harcerek i ustanowienia likwidatora.

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.