top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Odwiedzający

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.


Zawsze wierzyłam, że sukces jednej kobiety
może pomóc innym kobietom go osiągnąć.

(Gloria Vanderbilt)


KRONIKA WYDARZEŃ 2013 R.


Rok 2013 przeznaczyłyśmy na kwerendę materiałów dokumentujących aktywność życiową i działalność harcerską instruktorek mianowanych do 1949 roku. Zebrany materiał wykorzystany będzie w realizacji projektu „Kobiety-Polki-Harcerki”.

 • Jesienią Fundacja sporządziła spis grobów instruktorek pochowanych na cmentarzach warszawskich.
 • 1 listopada na grobach harcerek w Warszawie, Trójmieście i Krakowie umieściłyśmy „Zaduszkowe chorągiewki” z tekstem: „Gdzie Ty przeszłaś róże wzrosły, my idziemy Twoją drogą”. Cytowane zdanie jest parafrazą z wiersza Seweryna Goszczyńskiego „Sadźmy róże”. Instruktorki warszawskie traktują ten utwór, jako swoisty „hymn Chorągwi Harcerek”.
 • 19 października, na zaproszenie Stowarzyszenia Inicjatywa Kobiet, Fundacja Harcerek uczestniczyła w odsłonięciu muralu „Kobiety Grochowa”.
 • 21 września Fundacja brała udział w konferencji naukowej nt. „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, którą zorganizował Dom Spotkań z Historią.
 • 21 maja w kościele św. Jakuba na Ochocie odprawiona została (zamówiona przez Fundację) Msza św. w intencji instruktorek i instruktorów, którzy odeszli na wieczną wartę.
 • Podczas V Kongresu Kobiet - "Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność", który odbył się w dniach 14-15 czerwca, przedstawicielki Fundacji uczestniczyły w następujących panelach tematycznych: Kobiety i kościoły, feminizm i wiara, tradycja i nowoczesność; Partnerstwo dla różnorodności - potencjał, wyzwanie, szansa; O tożsamości płciowej, solidarności i związkach partnerskich; Nasze siostry mniejsze, czyli o prawach wszystkich istot czujących.
 • 6 maja zmarła Aleksandra Kawińska - uczestniczka Spotkań Literackich. Ola Kawińska
 • 16 marca Fundacja uczestniczyła w wernisażu wystawy i konferencji, które odbyły się w 110 rocznicę urodzin i 35 rocznicę śmierci Aleksandra Kamińskiego „Kamyka” – wybitnego pedagoga społecznego i harcerskiego wychowawcy. Uroczystości w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica zorganizowały – archiwum PAN i Muzeum Harcerstwa.
 • W lutym Fundacja zgłosiła własny projekt na konkursPatriotyzm Jutraorganizowany przez Muzeum Historii Polski.

"HARCERSTWO NA WSI
- OSIĄGNIĘCIA PRZESZŁOŚCI WSKAZÓWKĄ DLA PRZYSZŁOŚCI"

Projekt zawiera dwa zadania - zorganizowanie wystawy i uruchomienie strony internetowej poświęconej harcerskim liderkom.

 • Na wystawie w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie znajdzie się skrócona historia rozwoju harcerstwa na wsi oraz sylwetki liderek aktywnych w tym środowisku społecznym.
 • Sylwetki instruktorek przedstawione na wystawie zainaugurują galerię: "Kobiety-Polki-Harcerki" w nowym portalu internetowym, który uruchomiony zostanie jesienią 2013 roku. Portal przybliży szerszemu kręgowi odbiorców postaci harcerek z różnych środowisk i różnych okresów historycznych. Będą w nim prezentowane kobiety nadzwyczajne - niezwyczajne - zwyczajne. Fundacja Harcerek postanowiła zrealizować ten projekt, mimo że nie uzyskał on dofinansowania.

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.