top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Odwiedzający

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

Powrót do Kącika

Gorąco polecam przeczytanie książki Louann Brizendine - Mózg kobiety wszystkim przedstawicielkom naszej płci bez względu na wiek. Uważam, że lektura ta może okazać się interesująca także dla mężczyzn.

Ta wyjątkowa pozycja na naszym rynku wydawniczym:

  • burzy wiele stereotypów myślenia o kobiecie i jej możliwościach poznawczych;
  • daje ogromną wiedzę o tym, co faktycznie kształtuje różnice płciowe między kobietami i mężczyznami;
  • uświadamia, że mimo dominacji cywilizacji i kultury w naszym życiu jesteśmy istotami kształtowanymi prze naturę bardziej niż nam się to wydaje i być może bardziej niż tego same chcemy;
  • zmusza do refleksji etycznej nad naszymi wyborami życiowymi, czy nie będą one przypadkiem okaleczające i bolesne, czy nie zniszczą nas zamiast wzmocnić i rozwijać.

Najważniejsze, że teorie Lozann Brizendine nie są, przypuszczeniami wysnutymi z lektury dzieł psychologicznych i filozoficznych, ale rezultatami badań klinicznych możliwych do przeprowadzenia dzięki nowoczesnej aparaturze pozwalającej rejestrować i obrazować pracę mózgu, czyli dzięki całej inżynierii medycznej.
Lektura książki pozwala też stwierdzić, że badania były prowadzone na znacznej populacji w czym pomocne są niewątpliwie technologie informatyczne.

Przeciw stereotypom
W XXI wieku już wiemy, że kobiety i mężczyźni mają 99% identycznych genów, różnice między płciami wyglądają zatem na niewielkie (ale diabeł tkwi w szczegółach). Ale jeśli uwzględnimy także fakt, że od innych naczelnych odróżnia nas tylko 4 % genów, to ten jeden procent między kobietą i mężczyzną zmienia swoje rzeczywiste proporcje.

Gdzie należy poszukiwać różnic?
Czy są to tylko pierwszo- i drugorzędne cechy płciowe, jak do niedawna sądzono, czy różnice dotyczące czegoś więcej, np. mózgu?

W XIX wieku zauważono, że kobiecy i męski mózg różnią się już na pierwszy rzut oka!!! I to okazało się prawdą. Mózg mężczyzny jest o około 9 % większy (?), ale i mężczyzna, jako taki, na ogół jest od kobiety większy. Jeszcze nie dawno nawet uczeni sądzili, że upośledza to kobiety i dlatego dysponują one mniejszymi możliwościami intelektualnymi. Kiedy jednak stało się możliwe policzenie ilości komórek mózgowych, wyszło na jaw, że oba mózgi - tak kobiecy, jak i męski - mają tyle samo komórek, tyle tylko, że mózg kobiety jest lepiej opakowany.

Aż do końca lat 90-tych XX wieku nie prowadzono odrębnych badań nad fizjologią, neuroanatomią, psychologią płci żeńskiej uważając, że kobieta to taki mniejszy mężczyzna i że cykl menstruacyjny tylko zakłóca wyniki. Dopiero badania gwałtownego mózgowego syndromu przedmiesiączkowego naprowadziły autorkę książki na nowy kierunek dociekań, tzn. badanie wpływu hormonów na mózg kobiety.

Louann Brizendine założyła Klinikę Kobiecych Hormonów i Nastrojów przy Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego. Była to pierwsza placówka zajmująca się stanem mózgu oraz oddziaływania jego neurochemii i gospodarki hormonalnej na ustrój kobiety. Rezultatem badań stała się teza: "(...) że mózg kobiety pozostaje pod tak głębokim wpływem hormonów iż w zasadzie to one decydują o kształcie jej świata, modulując wartości i pragnienia oraz dzień po dniu mówiąc jej, co naprawdę jest ważne".
I teza ta została w pełni udowodniona przez podanie i analizę poszczególnych przypadków.

Warszawa, 7 lutego 2007, Izabella Kurowska-Brandenburska

Poniżej wybrane fragmenty z książki Louann Brizendine - Mózg kobiety. Warto jednak przeczytać całą książkę - naprawdę!

(Tabelka charakteryzująca fazy życia kobiety znajduje się w książce na stronie XIV-XV. Uczestniczki II spotkania Forum Fundacji Harcerek otrzymały ją w materiałach.)

"Fazy życia kobiety
Hormony mogą decydować o tym, na co akurat będzie miał chęć kobiecy mózg. To one pomagają być czułą i troskliwą, prospołeczną albo agresywną czy uwodzicielską. Wpływają na wszystko - czy jesteśmy rozmowne, czy flirtujemy, czy mamy chęć urządzić prywatkę (albo wybrać się na jakąś) , czy planujemy przyjęcie dla dzieci, a także czy chcemy się poprzytulać, czy dbamy o swój wygląd, czy przejmujemy się innymi, czy też zależy nam tylko na tym, by z nimi konkurować. To wreszcie również hormony skłaniają nas zarówno do autoerotyzmu, jak i do inicjowania seksu."

mozg

spektakl


 

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.