top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Odwiedzający

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

8. Klub mało używanych dziewic - Monika Szwaja

Wyd. SOL 2007

Powrót do Kącika

"Klub mało używanych dziewic" - Wyd. SOL 2007, to lektura na niedzielne popołudnie i kawałek wieczoru. Taka trochę bajka tylko, że o codziennym życiu współczesnych młodych kobiet, które mimo różnych losów życiowych znajdują wspólne cele i wspierają się wzajemnie. Założyły klub i każda podjęła służbę dla innych na wybranym przez siebie polu. (Kto wie, może to uśpione harcerki). Monika Szwaja napisała potem jeszcze dwa tomy: Dziewice do boju i Zatoka trujących jabłuszek - Wyd. SOL 2008, w których kontynuuje dzieje bohaterek, ale nie wniosły one w zasadzie niczego istotnego do ich losów. Bohaterki "mało używane dziewice" w trzecim tomie, jak na prawdziwą bajkę przystało łączą swe losy z odpowiednimi dla nich partnerami.

  1. Agnieszka - zdeklarowana singielka, nauczycielka z powołania, dyrektorka gimnazjum publicznego Posiada własne mieszkanie po rodzicach, którzy wyjechali za ocean do siostry 'kombatantki'. Ma wyobraźnię pozwalającą jej na wymyślanie sobie facetów, z którymi 'mieszka'. Chodzi na terapię. Postanowiła pomagać samotnej staruszce.
  2. Alina - matka nastolatki Wiśni-Jagi, która nią manipuluje i z którą nie potrafi się porozumieć. Ma poczucie winy - ciąża była przypadkowa, a mąż/ojciec je porzucił, gdy córka miała dwa latka. Pracuje w banku. Chodzi na terapię. Postanowiła pracować społecznie w hospicjum.
  3. Michalina - mieszka w willi z toksyczną matką, wspomina ojca Irlandczyka, który wyjechał, gdy miała 6 lat, a matka uniemożliwiła jakiekolwiek kontakty. Jest dekoratorką terenów zielonych i pracuje na cmentarzu. Szara, przegrana, niczego od życia nie oczekuje. Przypadek sprawia, że zmienia pracę na prywatne centrum ogrodnicze. Postanowiła urządzić ogród w hospicjum.
  4. Marcelina - pochodzi z wielodzietnej rodziny we wsi pegeerowskiej. Pracuje w miejskim biurze planowania przestrzennego. Posiada mieszkanie po 'przyszywanej ciotce' a wkrótce także dziedziczy zapuszczoną posiadłość. Jest w ciąży z narzeczonym, któremu pozwala się wykorzystywać. Ma zaniżoną samoocenę, ciągle się czegoś boi i bez protestu godzi się na rolę ofiary. Porzucona przez narzeczonego i wskutek poporodowej depresji 'wycofuje się z życia'.

Bohaterkami "Kolacji z Anną Kareniną", są:

  1. Cynthia - piękna i bogata; pozbawiona emocji i dyskretnie podkreślająca swoją pozycję. Posiada własną agencję reklamową, duży dom, służącą i opiekunkę do dzieci. Właśnie postanowiła rozwieść się z mężem ponieważ uznała, że ją okłamuje i nie zamierza słuchać wyjaśnień.
  2. Donna - singielka, pracuje jako dietetyczka, w tym samym szpitalu, co Trish; ma dwóch nie wiedzących o sobie kochanków; przyjaźni się z Riną, której pozwala się 'wykorzystywać'. Wygląda na zawsze zadowoloną z życia albo tylko z nim pogodzoną.
  3. Elizabeth - nauczycielka, siostra Jen, matka Adama-autystycznego 12-latka, żona gruboskórnego Berta, który w trudnej sytuacji losowej okazuje się niespodziewanie odpowiedzialny. Elżbieta lubi czytać, ma niezwykle trafne spostrzeżenia dotyczące lektur omawianych na spotkaniach przyjaciółek; poza tym ma kompleksy, jest zgorzkniała, złośliwa i obrażona na los.
  4. Jen - artystka, siostra Elżbiety; mieszka z partnerem Ianem, który rzadko pracuje, ale którego uważa za wielkiego artystę. W relacjach z innymi nie stawia wymagań i unika konfrontacji. To ona płaci rachunki domowe i za pobyt chorej matki w domu opieki. Pracuje dla Cyntii w reklamie dużej firmy.
  5. Rina - wykładowczyni literatury, pisze doktorat o poetce Sylwii Plath. Ma 6-letniego syna Jeremiego, którego wychowuje sama (nikomu nie powiedziała, kto jest jego ojcem). Przyjaźni się z Donną; jest niezorganizowana, bezradna, wiecznie bez pieniędzy, wzbudza współczucie.
  6. Trish - lekarka psychiatra, żona Jasona kierującego spółką inwestycyjną, którego kocha jak gdyby przez rozum. Mają córkę Mandy. Jest przepracowana, znudzona, ma wyrzuty sumienia; ciągle porównuje się z Cyntią, której zazdrości pracy, luksusu i udanego życia małżeńskiego.

Z lektury "Kolacje z Anną Kareniną" szczególnie utkwiły w pamięci trzy myśli autorki:
Pieniądze dały jej wolność. (s. 98)
Matka myślała o ojcu i o mnie, ominęło ją życie. (s.102)
Nie poślubiasz mężczyzny, poślubiasz określone życie. (s.93)

***


Po dyskusji nad codziennym losem Amerykanek i Polek uczestniczki spotkań postanowiły sięgnąć do literatury bardziej uduchowionej. Następnym razem spotkamy się z poezją polskiej Noblistki - Wisławy Szymborskiej.

1 procent

Galeria

Odnośniki

Logowanie


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Design by: joomla template download  Valid XHTML and CSS.