top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Odwiedzający

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

Powrót do Kącika

 

Kolejne spotkanie literackie 12 listopada 2018 roku zatrzymało czytelniczki przy dwóch książkach Noblistki Doris Lessing, której książkę „Lato przed zmierzchem” omawiano na pierwszym spotkaniu w marcu 2009 roku.
Tym razem rozmawiano o kontrowersyjnych lekturach opisujących zachowania matek – „Piąte dziecko” i Dwie kobiety”.
Historia opisana w Piątym dziecku w skrócie wyglądała tak:
Harriett i David dwoje młodych ludzi deklarujących konserwatyzm postanawia wcielić w życie model wielodzietnej rodziny – przez nich wymarzony (czy może raczej wspólnie uzgodniony). Kupują duży dom do którego zapraszają na święta i wakacje własne rodzeństwo z rodzinami. Wszyscy chętnie przyjeżdżają do ich wielkiego domu, żeby pooddychać atmosferą bajecznej, wyśnionej rodziny. Harriett rodzi i wychowuje kolejne dzieci, David zarabia na życie. Koszty utrzymania rosną, a konsekwencje ich stylu życia w dużej mierze ponoszą dziadkowie poświęcając swój czas i finansując, między innymi, edukację wnuków.
Prawdziwe problemy pojawiły się przy piątym dziecku, którego odmienność i agresywność przekraczają granice powszechnie rozumianej normy. Harriett z problemem wychowania Bena boryka się sama. Wszyscy uważają, że chłopiec powinien być w zakładzie zamkniętym, ponieważ jego obecność w domu zakłóca funkcjonowanie ich wspaniałej rodziny. Bez wiedzy matki wywieziono Bena do zakładu zamkniętego. Harriett go stamtąd zabiera bo „porządni ludzie tak robią”. Ta decyzja wpływa drastycznie na pogorszenie stosunków z mężem i resztą rodziny, a przede wszystkim z pozostałymi dziećmi.
Zdaniem uczestniczek spotkania książkę czyta się krótko, ale myśli o niej długo.
Problemem opisywanym przez autorkę nie była tylko alternatywa – mój dobrostan, a opieka nad chorym dzieckiem. Główna bohaterka Harriett zabrała swego syna Bena z zamkniętego zakładu i „odpuściła sobie” zajmowanie się resztą rodziny. Pozostałe czworo dzieci dorastało, jak gdyby bez matki. Ich wychowaniem z konieczności zajęła się babka.
Podczas spotkania padały pytania:
Na jakie problemy społeczne chciała zwrócić uwagę Doris Lessing?
Czy jeżeli ktoś stanowi fizyczne zagrożenie należy go izolować od innych?
Czy zachowując się przyzwoicie mam prawo rujnować życie innych?
Jaka, w tamtych czasach, była alternatywa wychowywania osób nie w pełni sprawnych?
Czyż nie jest tak, że rozwiązywanie problemów w rodzinie i zajmowanie się „innymi” nadal spoczywa na barkach kobiety?
Dzisiejsze rodziny borykają się z problemami, o których nie mamy pojęcia.

 ks1    ks2

 

 

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.