top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

W.A.B.

Powrót do Kącika

Książka Noblistki roku 2008, wydana przez W.A.B. w doskonałym tłumaczeniu Barbary Rewkiewicz-Sadowskiej. Autorka opowiada historię jednego lata z życia dojrzałej kobiety stojącej przed perspektywą pustego gniazda. Jeszcze jej dorosłe dzieci mieszkają w domu, jeszcze zajmuje się ich sprawami, (czego coraz częściej nie aprobują), jeszcze tolerują jej opiekę, ale jak długo to potrwa i, co będzie kiedy się skończy - nie wiadomo. Z takich rozważań wyrywa bohaterkę okoliczność przypadkowa - angaż do pracy na długie wakacyjne miesiące. Zdaje sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji przyjęcia oferty, ale postanawia zaryzykować "wyjście" z domu bez rodziny, (choć nie robiła tego od ćwierć wieku, czyli przez całe dorosłe życie). W podjęciu decyzji pomaga jej "wsparcie" bliskich, zadowolonych, że podczas wakacji nie będą musieli liczyć się z istnieniem matki i domu. To, co dzieje się z nią w okresie "wolności" jest tylko przyczynkiem do szukania odpowiedzi na pytanie, od czego zależy udane życie kobiety?

Drugoplanową bohaterką książki jest dwudziestolatka stojąca przed ważnym wyborem życiowym: wyjść za mąż czy nie, a jeśli tak to, za którego z trzech zupełnie odmiennych pretendentów do jej ręki. Spotkanie tych kobiet umożliwia im i czytelniczkom zweryfikowanie poglądów na życie i role społeczne kobiety w dzisiejszym świecie.

Po lekturze Doris Lessing - Lato przed zmierzchem można sobie zadać wiele pytań, np. takich:

  1. Czy każde życie czemuś służy, czy jest dla kogoś, dla czegoś, po coś?
  2. Czy warto "poświęcić" wszystko, czy raczej postawić wszystko, na jedną kartę?
  3. Czy można przeżyć całe dorosłe życie niczego w nim nie zmieniając od startu, np. od chwili zamążpójścia?
  4. Czy odpowiedzialność za innych (bliskich) zwalnia z odpowiedzialności za własne życie, za wybory dotyczące siebie samej?
  5. Czy życie w cieniu, pełnienie ról życiowych stosownie do oczekiwań innych (bliskich) może być także życiem spełnionym?
  6. Czy bycie sobą koniecznie musi wiązać się z rezygnacją z ról życiowych wg oczekiwań innych (bliskich)?
  7. Czy kobieta 45+ ma prawo do całej gamy kolorów na palecie życia?
  8. Czy moje dzieci (i mąż) ucieszą się czy zmartwią, a może nie zauważą, że zmieniłam swoje przyzwyczajenia, że nie zawsze jestem do dyspozycji, że mam własne potrzeby?
  9. Czy jest ktoś, z kim mogę porozmawiać o tym, co i dlaczego dzieje się ze mną, kiedy już jestem lub, kiedy już będę 45+?

Lato przed zmierzchem to książka dla kobiety w każdym wieku, dlatego została wybrana przez Fundację Harcerek, jako inaugurująca otwartą dyskusję w Klubie Czytelniczek Dobrych Książek.

Gorąco polecam!

Grudzień 2008, Wanda Czarnota


 

1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.