top
logo

                                 Organizacja Pożytku Publicznego

Powrót do Kącika

Kolejne spotkanie literackie miało miejsce 17 stycznia 2020 roku. Przedmiotem dyskusji była książka „Historia pszczół” – pierwsza powieść dla dorosłych napisana przez Maję Lunde popularną norweską autorkę literatury dziecięcej, (tłum. Anna Marciniakówna, Wyd. Literackie 2016).
Na całym świecie odnotowywane jest zjawisko umierania pszczół, zatem książka z 2007 roku opowiadająca o stracie rojów po wprowadzeniu hodowli przemysłowej nie jest fikcją. W niektórych rejonach Chin, gdzie wyginęły owady wskutek nadużywania pestycydów już dziś ręczne zapylanie drzew jest rzeczywistością.
To niezwykła opowieść, o tym jak będzie funkcjonował świat bez pszczół w erze ręcznego zapylania roślin, która nastąpi po wspaniałej epoce rewolucji informatycznej. Zdaniem autorki w skali całego globu ma to nastąpić w 2098 roku, zatem data niezbyt odległa.
Pisarka umieściła bohaterów swej książki w dwóch epokach historycznych – połowa XIX wieku i koniec XXI wieku. Historia z 1852 roku opowiada o czasach udoskonalania produkcji miodu i początkach eksploatacji pszczół na skalę przemysłową. Opowieść z 2098 roku przedstawia obraz ziemi po przegranej przez ludzi bitwie o ochronę zasobów przyrody. Klęska obejmuje nie tylko sferę biologiczną lecz wszystkie aspekty życia człowieka. Najważniejszą sprawą stała się produkcja żywności. Jej brak prowadzi do eliminacji grup osób „niepotrzebnych”, głównie starych. Grupa trzymająca władzę uznaje się za jedyną, która wie jak zapewnić ludzkości przetrwanie.
Czego możemy nauczyć się od pszczół dzisiaj, w czasach erozji społecznej solidarności, gdy w pogoni za zyskiem tracimy rozsądek i nie mamy czasu dla bliskich? Może komunikacji, wspólnej pracy na rzecz społeczności, bezinteresownego, prawdziwego przekazywania informacji.
Każda pszczoła wylatuje z ula w poszukiwaniu nektaru, gdy znajdzie kwietny obszar nie zachowuje tej informacji dla siebie lecz dzieli się z innymi owadami. Dzięki wspólnej pracy wzrasta cała społeczność.
Książka Mai Lunde „Historia pszczół” to próba zastanowienia się nad problemami ludzkości takimi jak: globalizacja, pauperyzacja wielkich mas ludzi, pozbawianie wolności lub jej oddawanie za miskę strawy. Jest to niewątpliwie powieść kontekstualna – wybrzmiewająca różnie w zależności od sytuacji ekonomicznej, społecznej, politycznej.

Polecam tę lekturę w czasach pandemii tej pamiętnej wiosny 2020 roku.
Izabella Kurowska-Brandenburska

ks4


 

 


1 procent

Galeria

Odnośniki


bottom
top
Pozycjonowanie stron naszej fundacji wspiera Top Solutions

bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.